Jdi na obsah Jdi na menu
 


Po slovenských hvozdech

27. 5. 2011

Jak bylo předesláno kdysi, byla naplánovaná "Akce Grnča" a v těchto dnech došlo na její realizaci. V rámci tréninku jsem vyjel na kole, i na místě jsme pobrázdili zdejší kopce a za deštivé soboty, byť se zpožděním, jsem se navrátil domů. Tedy po pořádku:

Čtvrtek: vyrážím po 4. hodině ranní, směr Hodonín, po vedlejší silnici na Hrušky, Mikulčice, Lužice, zadem do Hodonína, kde jsem byl v plánovaném čase 1:10 (20 km). Dál přes Holíč k Častkovu a na Sobotiště, zde jsem v čase 2:30 a ujeto 45 km. Ač by se zdálo, že jsem jel po rovině a docela rychle, tak teprve jsem začal zabírat do kopců, pěšky Sobotištěm začínaje a několika dalšími konče, např. Brezová, Myjava, Jablonka... nekonečné kopce jsem šlapal nekonečně dlouho, leč  alespoň spravědlivě následoval rychlý sjezd, který tu námahu kompenzoval. Cestou jsem stihl ještě třešně a  našel jsem i sírovce, a krátce před 10 h jsem už vcházel do Grnče na "Ranč". Čistý čas tedy 5:10, celkem 81km. To už bylo osazenstvo vzhůry a počkalo se na Kvetku, která byla na nákupech ve Vrbovém a tak brzy mě nečekala. Pak jsme připravili oběd a po něm se mladé holky odebraly spát, zatímco my jsme vyrazili na Bradlo. Odvážně jsme ho vzali útokem přes hřeben po zelené turistické, to už bylo příšerně horko, ale cíl jsme nakonec dosáhli. Po krátkém focení jsme se vydali zpět. Vrchovitá krajina dala zabrat na nožky, ale my už něco vydržíme a tak to bylo bez újmy. Dalo to pěkných 34 km.

Pátek: Dnes byl den odjezdu, ale dopadlo to trochu jinak díky počasí. Krátce před odjezdem totiž začlo bouřit a následovalo několik vln bouřek i s kroupama. Když to skončilo, bylo už pozdě na to, abych to stihl za světla a tak se návrat odkládá na neurčito. Škoda, Marťa se těšila na Superstar a nevím, nevím...  Pozdní odpoledne opět přineslo přijatelné počasí na vyjížďku, a tak jsme opět vyrazili na kratší túru, tentokrát do vzdálenější části rodinné parcely. Návrat byl docela pohodový i s třešněmi po cestě, to už dojel Peťo a bylo též posečeno kus trávníku. Dali jsme se do práce a pomohli s hrabáním. To už byla docela tma a šlo se po krátkém klábosení spát.

Sobota 3:00 - vyhlížím počasí, nevypadá kdovíjak lákavo, ale balím. Kolem čtvrté h jsem již nachystaný, budím Kvetku a rozhoduji se, že pojedu a když tak se vrátím. Cestu jsem zvolil přes Brezovou a Senici, Šaštín. Pokapávalo celou cestu, foukal vítr, kopce byly snad ještě horší než sem. Ale už to nešlo zvrátit, za Senicí již bylo vše na spadnutí a před Lanžhotem už to spustilo. Naštěstí pouze déšť bez bouřek a krup, a tak jsem poslední hodinu cesty strávil na vodě. No, byl jsem zahřátý a tak mě alespoň mírně chladilo. Cesta již trvala 5:20h čistého času a dalo to 79 km. To jsem byl již doma, dal nabíjet baterii a ještě plánoval cestu na Superstar, že...

Výlet to byl parádní, prozřetelně jsem jej předsunul o pár dní dřív a počasí vyšlo dobře. Dík společnici Kvetce za šerpování po místních končinách. Domluveno jest, že někdy v létě se pojede zase, na houby, tamtéž.

Pavel.